Észak-Alföld

 

 

 

Települések az Észak-alföldi régióban

 

 

Jó tippek az Észak-alföldi régióban

Legutóbb feladott hirdetések az Észak-alföldi régióban

Település keresése

 

Keress települést postai irányítószám vagy név szerint. Ha engedélyezed a helymeghatározást, könnyebben megtalálod azt a települést, ahol most jelenleg vagy. Kiterjesztheted a keresést egy megadott sugarú körben is, add meg, hogy hány km-es sugárban keresel. 

 

Program tippek az Észak-alföldi régióban

Az Észak-alföldi régióról

 

Az Észak-alföldi régió Magyarország keleti részén fekszik és három megyét (Hajdú-Bihar megye, Jász-Nagykun-Szolnok megye és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye) foglal magába. Területe 17 729 km2, ezzel az ország második legnagyobb és egyben második legnépesebb régiója. Népsűrűség tekintetében a ritkábban lakott régiókhoz sorolható (83,6 fő/km2). A régió központja Debrecen. Az Észak-alföldi régió Magyarország agrárfejlesztése szempontjából súlyponti stratégiai területet képez. Az ország mezőgazdasági területének 21,7%-a itt található, ezzel a magyarországi régiók között – a Dél-Alföld után – a második. Területének közel 60%-a alkalmas intenzív agrárgazdálkodásra. Gazdasági alapkarakterét ma is a mezőgazdaság határozza meg. Hosszú ideje az ország legelmaradottabb térségeinek egyike. A megyék közül Hajdú-Bihar megye van a legkedvezőbb helyzetben. Kiemelkedő a szerepe a régiós villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátásban (az ezeket végző cégek központjai itt találhatóak), turizmus-vendéglátásban (Hajdúszoboszló, Debrecen). Jász-Nagykun-Szolnok megyében a bányászat és a feldolgozóipar, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig a logisztikai szolgáltatások (szállítás, raktározás, posta) és a távközlési ágazatok fontos szerepe emelhető ki. A régió természeti adottságai a mezőgazdaság számára jelentősek. Turisztikai szempontból is fontos a táj, hiszen a Hortobágy (nemzeti park) és a Tisza fontos szerepet tölt be a térség életében (örökség- és vízi-turizmus). Emellett a régió gyógyvizes fürdői is vonzzák a látogatókat (Hajdúszoboszló, Debrecen, Cserkeszőlő). A térség sajátos funkcióval rendelkező települései közül kiemelhető Záhony, amely az áruforgalom legjelentősebb keleti kapuja. A régió nyugati felén Jászberény és Martfű emelhető ki, mint jelentősebb iparral rendelkező központok. A régió legkisebb városa Máriapócs, amely nemzeti kegyhely.
A régió egyedülálló természeti értékeit a területet érintő nemzeti parkok védik. Itt található Magyarország első védett természeti területet, a Debreceni Nagyerdő és első nemzeti parkja, a Hortobágyi Nemzeti Park, mely az UNESCO Világörökség része is. A természeti és táji értékek közül a Hortobágy Közép-Európa legnagyobb füves pusztájaként kiemelkedik. Mellette még egy nemzeti park – a Körös-Maros Nemzeti Park – hat tájvédelmi körzet – Hajdúsági Tájvédelmi Körzet, Bihari-sík Tájvédelmi Körzet, Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzet, Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzet, Kesznyéteni Tájvédelmi Körzet, Tápió-Hajta vidéke Tájvédelmi Körzet –, 19 természetvédelmi terület (köztük a Tiszaigari Arborétum Tájvédelmi Terület, Zádor-híd és környéke Tájvédelmi Terület, Kecskeri-puszta Tájvédelmi Terület, Tiszakürti Arborétum Tájvédelmi Terület), valamint további 123 helyi védettségű terület található a régióban.
A régió kiemelkedik vízhez kapcsolódó vonzerőkben, a Tisza és mellékfolyói, a Tisza-tó a nyári időszakban jelentős számú turistát vonzanak, a Tisza felső szakasza Szolnokig frekventált vízitúra útvonalnak számít. Az Észak-alföldi régió a magyarországi reformáció kiemelkedő központja: vallási értékei, műemlékei is számottevőek. Fontos turisztikai értéket képviselnek a tradicionális, hagyományos életmód és gazdálkodás népi emlékei, a néphagyományok (Jászság, Nagykunság, Hortobágy, Hajdúság, Szatmár, Bereg), a népi kismesterségek, valamint a nagyrészt kihasználatlan kastélyok és kúriák, melyek hasznosítása kiaknázható lehetőséget jelentenek a jövőre nézve. A régió gazdag múzeumokban, történelmi, néprajzi emlékekben. Régió szerte, de különösen Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében jelentős a hasznosított, a részben kihasználatlan, változatos stílusban épült kastélyok és kúriák száma (pl. Tiszadob, Vaja, Vásárosnamény, Tiszavasvári, stb.). Ugyancsak jelentős értéket képviselnek az ipartörténeti emlékek is, amelyek között legismertebb az Európában is egyedülálló, cölöpökre épített vízimalom Túristvándiban, illetve a szárazmalom Tarpán. Az Észak-Alföldön a múzeumok, tájházak, helytörténeti gyűjtemények, bemutató- és kiállítóhelyek száma meghaladja a százat.

 

Másik megye vagy régió választása


 

 

Jótipp.hu - Aki számít, itt van!

 

 

 

Related Articles

Észak-magyarországi régió

Dél-dunántúli régió

Dél-alföldi régió