Közép-Magyarország

 

 

 

Települések a Közép-magyarországi régióban

 

 

Jó tippek a Közép-magyarországi régióban

Legutóbb feladott hirdetések a Közép-magyarországi régióban

Település keresése

 

Keress települést postai irányítószám vagy név szerint. Ha engedélyezed a helymeghatározást, könnyebben megtalálod azt a települést, ahol most jelenleg vagy. Kiterjesztheted a keresést egy megadott sugarú körben is, add meg, hogy hány km-es sugárban keresel. 

 

Program tippek a Közép-magyarországi régióban

A Közép-magyarországi régióról

 

Főváros központú régió, mely Pest megyét és Budapestet foglalja magába. Magyarország legfejlettebb térsége. Az ország területének csupán 6%-át foglalja el, népességének azonban több mint egynegyede (2,9 millió fő) él itt. A népsűrűség ennek köszönhetően a négyszerese az országos átlagnak (414 fő/km2). A régió évtizedek óta is a legdinamikusabban fejlődő térsége az országnak, amelynek oka főként a főváros kiemelkedő szerepe. A régió az országos GDP 47%-át termeli, amiből Budapest részesedése 37%, Pest megyéé pedig 10%.
Nemcsak társadalmi és gazdasági, hanem földrajzi értelemben is Magyarország valódi centrumának tekinthető. Az ország földrajzi középpontja (Pusztavacs), népességi (Vasad) és gazdasági-jövedelmi súlypontja (Alsónémedi) is a régióban található. Az ország közlekedési és kommunikációs hálózataiban fontos szerepet tölt be, innen ágaznak szét sugarasan a fő vasútvonalak, autópályák, a „gazdasági növekedés tengelyei”. Ezáltal fontos közlekedési csomópont és mind a személy-, mind az áruszállítás szempontjából egy fontos hazai és nemzetközi állomás.
A régió több tájegység találkozásánál fekszik. Északon hegyek, délen alföldi területek találhatóak, amelyeket észak-déli irányban kettészel a Duna. Számos természeti értékkel rendelkezik e térség, amelyek több kikapcsolódási és szórakozási lehetőséget nyújtanak, mint például a Dunakanyar, a Pilis és Budai-hegység, Aquincum, gyógyvízforrások, a Duna-Ipoly Nemzeti Park, a Hungaroring stb. Közigazgatásilag a régió két részre bomlik (főváros és Pest megye), viszont a valódi térszervezői tagolódás nem követi ezt. Külön egységként kezelendő a főváros és az azt körülvevő agglomeráció, mint funkcionális városi térség. Ezt öleli körbe Pest megye megmaradt része.
A régió területén két Nemzeti Park – Duna-Ipoly Nemzeti Park, Kiskunsági Nemzeti Park – és 11 Tájvédelmi Körzet osztozik, melyek összterülete 75 000 hektár. A fővárosban 3500 hektár terület áll természetvédelmi oltalom alatt. A régióban 81 helyi jelentőségű védett terület nagysága megközelíti a 12 000 hektárt, ebből a főváros területén 522 hektár található. A fővárosban országos védettségű területek, a Sas-hegy, a Pálvölgyi- és a Szemlőhegyi barlang felszíni területe, a Gellérthegy, a Háros-sziget, a Füvészkert és a Jókai kert, valamint az összes barlang (ebből 11 fokozatosan védett) és valamennyi forrás és gyógyforrás. Ezeken a területeken a hatósági felügyeletet a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága gyakorolja. A régió legnagyobb kiterjedésű tájvédelmi körzetei a Gödöllői, a Budai és az Ócsai Tájvédelmi Körzet. A nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek védelmét biztosító Ramsari Egyezmény alá tartozó 28 magyarországi területből 2 érinti a régiót.
A Duna és az Ipoly folyók által lehatárolt és átszelt régió táji értékét a nagy táji változatosság, valamint a védelemre érdemes természeti és kulturális örökségek nagy száma adja. A főváros a Dunán való átkelés szempontjából legalkalmasabb partszakasz mentén található, a Budai Várhegy és a dunai látkép pedig méltán nyerte el az UNESCO-tól a Világörökség címet. Pest megye és Budapest is gazdag műemlékekben, védendő természeti értékekben, a régió domb- és hegyvidéki térségeinek erdősültsége is magas, ahol a védett természeti területek aránya kiugró.

 

Másik megye vagy régió választása


 

 

Jótipp.hu - Aki számít, itt van!

 

 

 

Related Articles

Észak-magyarországi régió

Észak-alföldi régió

Dél-dunántúli régió