- Ábrahámhegy
- Alsóörs
- Badacsony
- Badacsonytomaj
- Balatonakali
- Balatonakarattya
- Balatonaliga
- Balatonalmádi
- Balatonberény
- Balatonboglár
- Balatonederics
- Balatonfenyves
- Balatonföldvár
- Balatonfüred
- Balatonfűzfő
- Balatongyörök
- Balatonkenese
- Balatonkeresztúr
- Balatonlelle
- Balatonmáriafürdő
- Balatonőszöd
- Balatonrendes
- Balatonszabadi
- Balatonszárszó
- Balatonszemes
- Balatonszentgyörgy
- Balatonszepezd
- Balatonudvari
- Balatonvilágos
- Csopak
- Fonyód
- Gyenesdiás
- Keszthely
- Örvényes
- Paloznak
- Révfülöp
- Siófok
- Szántód
- Szigliget
- Tihany
- Vonyarcvashegy
- Zamárdi
- Zánka
Keress települést postai irányítószám vagy név szerint. Ha engedélyezed a helymeghatározást, könnyebben megtalálod azt a települést, ahol most jelenleg vagy. Kiterjesztheted a keresést egy megadott sugarú körben is, add meg, hogy hány km-es sugárban keresel.
A Balaton (becenevén „a magyar tenger” vagy „Balcsi”) latinul Lacus Pelso Közép-Európa legnagyobb tava, Magyarország vízrajzának meghatározó eleme. Típusa a Fertő-tóval és a Velencei-tóval ellentétben nem szikes tó, hanem tektonikus eredetű, sekély vizű ároktó. 77 km hosszú, legkisebb szélessége Tihanynál 1,5 km, legnagyobb 12,7 km Balatonvilágos és Balatonalmádi között, átlagos szélessége 7,5 km, felülete 594 km2.
Keleti medencéjét a Tihanyi-félsziget választja el a tó többi részétől. Déli partjánál medre sekélyebb. Északi oldalán található a badacsonyi borvidék és a Tapolcai-medence, jellegzetes vulkáni tanúhegyeivel. A tó egyes részein halászat folyik.
A Balaton és környéke Budapest mellett az ország turisztikailag leglátogatottabb területe, 2004-ben elnyerte az Örökségünk – Somogyország Kincse címet is. Környékén gyógyfürdők, termálforrások találhatók. A tavon minden évben megrendezik a Kékszalag Nemzetközi Vitorlásversenyt.
Szentkirályszabadja és Sármellék mellett betonos kifutópályával rendelkező repülőterek vannak. Füves repterek találhatók Siófok mellett, Tapolcán, Balatonakalin és Papkutapusztán is.
A Balaton a Dunántúl közepén terül el, északon a Balaton-felvidék, nyugaton és délen a Zalai- és a Somogyi-dombság, keleten pedig a Mezőföld határolja.
A Balaton Európa-hírű természeti kincsünk, Magyarország legnagyobb tava. Legnagyobb mélysége 11 m, átlagos mélysége 3-4 m. A déli parton sekélyebb a víz, ezért nyáron hamar felmelegszik. Északi partján a Bakony erdő-borította hegyei emelkednek. A Balaton-felvidék napsütötte lejtőin sok szőlőt és gyümölcsöt termesztenek. Nyáron a kellemes időjárás, az északnyugati szelek által terelgetett vitorlások, a harmonikus szépségű táj megnyugtató hatással van a pihenő emberekre.
A Balaton szerelmesei efféle szavakkal jellemzik a vizét: bársonyos, lágy, selymes, simogató. Pedig ezek a jelzők manapság inkább a belső nyílt vízre találóak. Ott még olyan a minősége, mint a század első feléig csaknem mindenütt volt a legalább másfél méteres vízoszlopban: ivóvíz minőségű.
A vízben és közvetlen közelében több mint 1200 állatfaj él. Az e vidéken fellelhető erdőkben az óriás énekes kabóca, a rézsikló, a holló, az erdei szürkebegy és a fenyvescinege mellett a gímszarvas ugyanúgy megfigyelhető, mint a róka és a dámszarvas. Igazi ritkaságnak számít a kerecsensólyom. A tó rendkívül gazdag növényvilágára jellemző, hogy a molyhos és cseres-tölgyes erdőségek a legelterjedtebbek, amelyeket sok helyütt telepített fenyőerdők váltanak. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park címernövénye, a lisztes kankalin mellett több más pompás szirmú virág is honos itt, ilyen a tavaszi hérics, a fekete kökörcsin és a citromillatú nagyezerjófű.